Półwysep Helski to jedno z najpiękniejszych i najpopularniejszych  miejsc na polskim wybrzeżu Bałtyku. Znajdziemy tu malownicze miejscowości turystyczne, wspaniałe plaże i wydmy, a także ośrodki sportów wodnych.

Co to jest Półwysep Helski?

Półwysep Helski to nazwa mierzei, czyli wąskiego pasa lądu oddzielającego Zatokę Pucką (część Zatoki Gdańskiej) od Morza Bałtyckiego. Jest to jeden z najdłuższych progów na polskim wybrzeżu o długości około 34 km.

Cechy półwyspu

Największą cechą mierzei jest znajdująca się w okolicy Helu Mierzeja Helska, która jest jednym z największych symboli Półwyspu Helskiego. Półwysep jest popularnym miejscem na uprawianie sportów wodnych, turystykę rowerową oraz kitesurfing i windsurfing.

Przez półwysep przebiega droga wojewódzka nr 216 oraz linia kolejowa, dzięki której można wygodnie dostać się z jednej części półwyspu do drugiej.

Jakie są najpopularniejsze miejscowości na Półwyspie Helskim?

Hel

Hel to jedna z najpopularniejszych miejscowości turystycznych na Półwyspie Helskim. Miejscowość ta słynie przede wszystkim z rejsów po Zatoce Puckiej, portu, fokarium, latarni, ale również z pięknej plaży oraz Muzeum Obrony Wybrzeża, które warto odwiedzić.

Jastarnia

Jastarnia to kolejna popularna miejscowość na Półwyspie. Podobnie jak w Chałupach znajdują się tutaj doskonałe warunki do uprawiania wind- czy kitesurfingu. Miasteczko to przyciąga turystów swymi urokliwymi uliczkami oraz plażą. W Jastarni znajduje się piękny pomnik przyrody – kasztanowiec biały. 

Kuźnica

Kuźnica to niewielka i bardzo klimatyczna miejscowość, położona w środku Półwyspu Helskiego. Znajdziemy w niej niewielki port skąd w sezonie ruszają rejsy turystyczne oraz rybacy na połów. Wzdłuż wybrzeża rozciąga się szeroka plaża, a ponieważ od innych miejscowości Kuźnicę dzieli las, łatwo znaleźć w sezonie własne miejsce na plaży.

Jurata

Ostatnia miejscowość przed Helem, położona zaraz za Juratą. Ma zaledwie ok. 350 mieszkańców. Jurata jest lubiana przez turystów ze względu na drewniane molo i lasy które ciągną się aż do Helu. Ukryte jest w nich mnóstwo fortyfikacji z czasów II Wojny Światowej. 

Chałupy

Chałupy to pierwsza miejscowość na półwyspie do której wjeżdżamy zaraz po opuszczeniu Władysławowa. W Chałupach znajduje się mnóstwo kempingów pełnych przyczep kempingowych. Miejsca trzeba rezerwować dużo wcześniej (często nawet rok) ze względu na to, że to tutaj są najkorzystniejsze warunki do nauki pływania na windsurfingu czy na kite. Jeśli zaczynacie przygodę z pływaniem to Chałupy będą najlepszym miejscem na start. 

Półwysep helski

Jakie są atrakcje turystyczne Półwyspu Helskiego?

Plaże i wydmy

Najwięcej piaszczystych plaż i wydm można znaleźć w okolicy Helu oraz Kuźnicy, gdzie wybrzeże jest po prostu zachwycające. Prąd morski niosący piasek z dna Bałtyku tworzy niesamowite kształty wydm.

Jeśli będziemy spostrzegawczy to możemy dostrzec pływające w morzu foki. Na półwyspie znajdziemy też dużo rzadkich ptaków, szczególnie w okresie migracji (wiosną i jesienią). 

Ośrodki sportów wodnych

Na Półwyspie Helskim można również skorzystać z różnych ośrodków sportów wodnych. W okolicy Helu znajdują się najlepsze miejsca do uprawiania windsurfingu i kitesurfingu. Jest to idealne miejsce dla miłośników aktywnego trybu życia.

Jakie popularne przejazdy znajdują się w okolicy Półwyspu Helskiego?

Prom z półwyspu do Trójmiasta

Jednym z ciekawszych sposobów przemieszczania się jest prom z Helu do portu w Gdańsku, Gdyni i Sopotu. W sezonie do każdego z tych trzech miast odpływa po kilka jednostek. 

Trasy turystyczne dla rowerzystów i pieszych

Na półwyspie znajdują się trasy dla rowerzystów i pieszych, które pozwalają w pełni cieszyć się przyrodą i pięknymi krajobrazami. Całe wybrzeże przejdziemy wygodną ścieżką (asfaltową lub brukowaną). W lesie drogi są piaszczyste więc nie polecamy ich rowerzystom. Nadają się za to idealnie na długie spacery. 

Jakie są cechy Mierzei Helskiej?

Jedną z największych cech Mierzei Helskiej jest piękna okolica Zatoki Puckiej, która jest jednym z głównych akwenów wodnych w regionie. Zatoka ta jest popularnym miejscem dla rybaków i amatorów sportów wodnych.

Latarnia morska

Jednym z charakterystycznych elementów krajobrazu jest latarnia morska na Helu, która pochodzi z roku 1942 roku. Wcześniejsza latarnia została wysadzona w 1939 roku. To piękne i warte zobaczenia miejsce znajduje się na końcu Mierzei Helskiej.

W którym miejscu Hel jest najwęższy?

Półwysep Helski, na którym znajduje się miejscowość Hel, jest najwęższy w rejonie miejscowości Chałupy. W tym miejscu półwysep ma szerokość około 150 metrów. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *