Marzeniem wielu osób jest posiadanie własnego kampera. Dzięki niemu możemy podróżować po całym świecie i nie martwić się prawie o nic. Jednym z tańszych i łatwiejszych sposobów na rozpoczęcie takiego życia jest przerobienie busa na kampera.

Zakup busa


Podróżowanie samochodem to naprawdę duży komfort i swoboda, dlatego wiele osób zastanawia się, jak samemu przerobić busa na kampera. Obecnie wiedza jest dostępna w Internecie na wyciągnięcie ręki i łatwo znaleźć dużo wideoporadników. Dodatkowo istnieje wiele grup na Facebooku na których łatwo znaleźć pomoc i inspirację. Dlatego praktycznie każdy, przy odrobinie zacięcia, może zbudować swój własny dom na kołach. Jeżeli chodzi o spędzenie ciekawych wakacji, to prawdopodobnie nie ma ciekawszej alternatywy niż kamper.

Trzeba pamiętać, że w czasie pandemii koronawirusa popularność dodatkowo się zwiększyła, ponieważ wynajem pokoju hotelowego czy domku był niemożliwy lub mocno utrudniony.

W tym artykule wyjaśnimy, jak przerobić busa na kamper oraz jakie są przepisy prawa. Idealnym rozwiązaniem jest dom na kołach przerobiony ze zwykłego busa. Koszty takiej modyfikacji są dużo niższe niż zakup nowego kampera, dlatego jak najbardziej warto spróbować. Trzeba się jednak nastawić na poniesienie kosztów oraz ogrom pracy.

Budowa kampera


Budowa kampera to wymagające zadanie, dlatego mało doświadczone i początkujące osoby mogą się łatwo zniechęcić. Można w takim wypadku skorzystać z pomocy firmy zewnętrznej, która się tym zajmuje profesjonalnie. Budowa kampera wymaga nie tylko dużych umiejętności, ale również odpowiedniego planu. Pierwszym krokiem jest oczywiście zakup odpowiedniego auta. Bus powinien być jak najbardziej kwadratowy. Chodzi przede wszystkim o to, żeby miał dużą i prostą bryłę. Przeróbki będą łatwiejsze, a w środku taki bus zaoferuje więcej miejsca.

Lepiej też wybrać nowsze i praktyczne auto. Oczywiście jeśli mamy odpowiedni budżet. Wybór marek i modeli jest bardzo duży, dlatego każdy bez większych problemów powinien znaleźć coś dla siebie. Dobrym rozwiązaniem z pewnością będzie Citroen Jumper, Renault Traffic lub Peugeot Boxer. Są to klasyczne modele busów, które dostępne są w różnych wariantach. Niektóre są przedłużone lub mają podwyższony dach, dzięki czemu przestrzeń w środku jest jeszcze większa. Planując przerobienie busa na kamper, warto wybrać auto o niskim i mało wyeksploatowanym przebiegu. No chyba, że nie straszne nam naprawy w trasie.

Zagospodarowanie przestrzeni w aucie


Warto podkreślić, że auto starsze, ale mniej użytkowane będzie zdecydowanie lepszym wyborem. Lepiej unikać nowych busów poleasingowych, które były używane do codziennej pracy. Na rynku działa wiele firm zajmujących się przerabianiem busów na kampery. Jeśli ktoś nie czuje się na siłach, żeby zrobić to samodzielnie, to jest to idealne rozwiązanie. Najlepiej korzystać z usług sprawdzonych i renomowanych firm, które wiele lat działają na rynku i cieszą się pozytywną opinią. Pełna dowolność w zagospodarowaniu przestrzeni jest bez wątpienia największą zaletą samodzielnego budowania kampera z busa. Tylko od Ciebie zależy, jakie przedmioty i urządzenia znajdą się wewnątrz pojazdu. Najwięcej miejsca trzeba oczywiście przeznaczyć na łóżko. Ciekawym rozwiązaniem jest jednak łóżko rozkładane, które pozwala zaoszczędzić trochę wolnej przestrzeni. W czasie podróży istnieje ryzyko przemieszczania się przedmiotów, dlatego trzeba je odpowiednio zabezpieczyć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *