Zdjęcia z plaży to letni klasyk. Nigdy się nie nudzą. Nasza ukochana osoba na tle morza zawsze wygląda dwa razy przystojniej. Podczas spędzania wakacji nad morzem z pewnością co najmniej setkę zdjęć nad brzegiem morza. Warto poznać podstawowe zasady fotografii na plaży, aby Twoje zdjęcia wyglądały pięknie i cieszyły po powrocie z letniego wypoczynku.

1. Skup się na ludziach

Fotografowanie ludzi na plaży lub nad morzem to świetny sposób na utrwalenie wspomnień z wakacji. Naturalne światło i piękna sceneria tworzą wspaniałe zdjęcia. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, znajdź miejsce z ciekawym tłem, takim jak wydmy lub molo. Jeśli chcesz, aby na zdjęciach znalazło się więcej plaży, rozważ użycie obiektywu szerokokątnego, aby uchwycić całą scenę. Kiedy będziesz gotowy do zrobienia zdjęcia, upewnij się, że wszyscy są pozowani wygodnie i naturalnie. Niech wchodzą w interakcje ze sobą i unikają patrzenia bezpośrednio w aparat. Dzięki temu zdjęcia z wakacji nabiorą autentycznego charakteru, który będzie można pielęgnować przez lata.

2. Nie rób zdjęcia pod światło

Podczas robienia zdjęcia pod światło, obiekt zdjęcia będzie ciemny i trudny do zobaczenia. Dzieje się tak dlatego, że aparat skupi się na jasnym świetle w tle, co stworzy efekt sylwetki. Aby tego uniknąć, upewnij się, że twój obiekt jest dobrze oświetlony i spróbuj użyć naturalnego lub sztucznego oświetlenia zza lub obok ciebie.

3. Zadbaj o dobrą porę i ciesz się żywymi kolorami

Dobre wyczucie czasu jest niezbędne, aby cieszyć się żywymi kolorami na fotografii. Różne kolory pojawiają się w różny sposób w zależności od pory dnia i warunków oświetleniowych. Doskonałym czasem na zdjęcie jest oczywiście tzw. „golden hour” czyli złota godzina. To czas na godzinę po wschodzie lub godzinę przez zachodem słońca. Ponieważ słońce jest nisko nad horyzontem doskonale rozkłada światło i wydobywa z obiektów bogate kolory. Daje także uczucie „miękkości” fotografii, ponieważ obiekty nie są prześwietlone.

Dodatkowo warto pamiętać o tym, że cienie mogą wpłynąć na wrażenia z oglądania zdjęć. Stąd w złotej godzinie musisz uważać na długie cienie rzucane przez sylwetki postaci, którym robisz zdjęcie.

4. Trzymaj aparat poziomo i eksperymentuj

Podczas robienia zdjęć ważne jest, aby trzymać aparat w poziomie. W końcu nad morzem liczy się piękna linia horyzontu. Dzięki temu, że kadr jest poziomy zdjęcie będzie zrównoważone, a wszystkie jego elementy będą miały odpowiednie proporcje. Trzymanie aparatu w poziomie pomoże również uniknąć zniekształceń i stworzyć bardziej naturalnie wyglądającą kompozycję. Dodatkowo naturalnie lubimy poziome fotografie, gdyż jesteśmy przyzwyczajeni do proporcji 16:9 znanych z ekranów telewizora czy kina.

5. Unikaj tych błędów

1. Unikaj robienia niezręcznych wyrazów twarzy i wymuszonych uśmiechów.

2. Nie stój w nienaturalnej lub sztywnej pozie; zachowaj rozluźnioną, naturalną i wygodną postawę.

3. Nie przechylaj głowy zbytnio w górę lub w dół; utrzymuj ją na poziomie obiektywu aparatu.

4. Unikaj patrzenia bezpośrednio w obiektyw aparatu; zamiast tego patrz lekko z dala od aparatu, aby nadać zdjęciu bardziej naturalny charakter.

5. Nie prześwietlaj się, nosząc zbyt jasne kolory lub stojąc zbyt blisko jasnego źródła światła; stworzy to niepochlebne cienie na twarzy i ciele.

Sesja zdjęciowa nad morzem w zimnych porach roku

Sesja zdjęciowa w chłodnej porze roku nad morzem może być świetnym sposobem na uchwycenie wyjątkowych i pięknych zdjęć. W zależności od pogody, możesz zdecydować się na wiele różnych wyglądów. Jeśli jest słonecznie, możesz skorzystać z jasnego słońca i czystego nieba, aby stworzyć wspaniałe zdjęcia krajobrazowe z dramatycznym oświetleniem. Możesz również wykorzystać zimne powietrze na swoją korzyść i uchwycić kilka romantycznych ujęć z zamglonym oddechem lub zamglonymi scenami na plaży. Jeśli jest pochmurno, możesz być w stanie uzyskać kilka nastrojowych, pochmurnych ujęć, które będą wyglądać niesamowicie w czerni i bieli. Dodatkowo, jeśli jest wietrznie, możesz wykorzystać to na swoją korzyść i uzyskać kilka kreatywnych ujęć ruchu z falami rozbijającymi się o brzeg lub wydmuchującymi piasek w powietrzu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *