+ 48 91 886 18 88 | +48 696 09 19 29 | biuro@campandtrailer.pl
6 ZASAD ZIMOWEGO BIWAKOWANIA!
6 ZASAD ZIMOWEGO BIWAKOWANIA!

Koniec sezonu na kamperowe wypady wraz przyjściem jesieni? Nic bardziej mylnego! Postój kamperem pod stokiem narciarskim będzie prawdziwym strzałem w dziesiątkę! 

 

Wielu użytkowników kamperów i przyczep wraz z nadejściem chłodów kończy sezon wyjazdowy. Kampery zimują w garażu lub na placu, by dopiero po zimie wrócić na drogi i pola kempingowe. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by podróżować w chłodniejszym okresie. Po pierwsze mniej wówczas tłumów turystów w wielu miastach. Po drugie, czy może być coś lepszego dla miłośników białego szaleństwa niż nocleg pod samym stokiem narciarskim? Najważniejsze, by odpowiednio przygotować się do niższych temperatur. Poniżej 5 porad, których przestrzeganie zapewni Ci komfort podczas zimowego biwaku kamperem.

 

#1 Jeśli nie masz ogrzewania gazowego, zainstaluj ogrzewanie postojowe

Większość nowych pojazdów rekreacyjnych wyposażonych jest w instalację grzewczą z piecem gazowym zasilanym gazem z butli. W kamperach Adrii do Waszej dyspozycji jest w zależności od modelu ogrzewanie gazowe lub gazowo-elektryczne marki Truma lub w wyższych specyfikacjach ogrzewanie marki ALDE.  Dodatkową zaletą są ogrzewane zbiorniki na wodę i bagażnik, dzięki którym woda w instalacji nigdy nie zamarznie, a bagażnik może służyć także jako miejsce do suszenia.

Pamiętaj, aby w przypadku ogrzewania gazowego, należy pamiętać, aby zimą używać czystego propanu, a nie mieszanki propanu i butanu.

Jeśli Twój pojazd nie ma fabrycznie zamontowanego systemu ogrzewania gazowego, rozwiązaniem może być popularne Webasto, które posiada agregat grzewczy niezaleźny od silnika. Agregat pobiera paliwo bezpośrednio ze zbiornika. Jego zaletą jest niski koszt oraz w miarę oszczędne zużycie paliwa.  Ogrzewanie elektryczne, najprościej w formie farelki, choć też możliwe, z uwagi na duże zużycie prądu nie jest zalecane.

#2 Zabezpiecz podłogę

Elektryczne ogrzewanie podłogi, najlepiej podwójnej to również cecha przystosowanych do zimy kamperów (w Adrii w standardzie). Jeśli Wasz kamper nie posiada takiego rozwiązania, zadbajcie o dobre ocieplenie podłogi, przez którą wytracany jest spory odsetek ciepła. Najprostszym rozwiązaniem jest np. gruby dywan czy odpowiednie maty izolacyjne.

#3 Ociepl okna

Okna pojazdu to miejsca, w których tak jak w domu, straty ciepła są największe. Nie bez przyczyny w domach najczęściej kaloryfery są właśnie pod oknami. W kamperze warto pomyśleć o matach i osłonach, w szczególności rozkładanych na noc. Nie tylko zasłonią wnętrze, ale w znaczący sposób ograniczą cieplne ubytki.

#4 Odzyskuj ciepło

Mechanizm rekuperacji, stosowany powszechnie w budownictwie, możesz także zastosować zimą w kamperze. Jak? W domu powietrze czerpane z zewnątrz jest filtrowane, ogrzane w wymienniku ciepła i prowadzone wentylacją do pokoi. W kamperze natomiast dobrym pomysłem jest montaż na zewnętrznej części pojazdu pokryw na kratkach wywietrznika lodówki, które zabezpieczą przed nadmiernym wychładzaniem wentylowanej powierzchni. Przy temperaturze poniżej 8 stopni lodówka i tak będzie miała wystarczający nawiew, by właściwie chłodzić, a Ty odzyskasz nieco ciepła.

#5 Zabezpiecz wyloty powietrza

Dystrybucja ciepłego powietrza w kamperach ogrzewanych gazem odbywa się poprzez giętkie rury, których wyloty skierowane są do wnętrza kampera, m.in. także do łazienki. Kiedy załoga kładzie się spać, warto wyloty w łazience ograniczyć i zamknąć łazienkę . Dzięki temu będzie cieplej na pokładzie.

#6 Włączaj klimatyzację

Przyzwyczailiśmy się, by włączać klimatyzację (zarówno w szoferce, jak i postojową) do chłodzenia w czasie upałów i osuszania szyb. Nie zapominajmy o niej także zimą. Przy temperaturze do ok. 7 stopni, klimatyzator z funkcją grzania będzie dobrą opcją (przy temperaturze poniżej 4 stopni, nagrzewanie klimatyzatorem jest niemożliwe).  Korzystając z klimatyzatora pamiętajcie, aby regularnie sprawdzać odpływ wody kondensacyjnej spod pojazdu. Musi być zawsze wolny od zanieczyszczeń.

 

Czytaj także: 

Przegląd przed zimą

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl