+ 48 91 886 18 88 | +48 696 09 19 29 | biuro@campandtrailer.pl
Wiosenny przegląd kampera lub przyczepy
Wiosenny przegląd kampera lub przyczepy

Po długiej i mroźnej zimie, którą większość kamperów i przyczep spędziło „w stanie spoczynku”, wraz z wiosną nadchodzi czas na małe i większe podróże. Bez względu na to, jakie trasy ma przed sobą w najbliższych miesiącach pokonać Twój pojazd, konieczne jest odpowiednie przygotowanie po zimie – sprawdzenie dokładnego stanu poszczególnych elementów, a w razie potrzeby także doposażenie jednostki. Zobacz, co należy sprawdzić, aby zapewnić sobie komfortową i bezpieczną podróż.

Przygotowanie kampera do sezonu to nie tylko jego przewietrzenie czy  umycie, choć na pewno warto od tego zacząć, stosując odpowiednie, delikatne a zarazem skuteczne środki do pielęgnacji pojazdów. Pamiętajmy, że wiele elementów kampera wykonanych jest z akrylu i do ich czyszczenia należy używać specjalnych środków, które nie spowodują matowienia i niszczenia powłoki akrylowej.

 Jeśli pierwszemu po zimie wejściu do kampera lub przyczepy towarzyszy nieprzyjemny zapach wilgoci, niekiedy nie wystarczy samo wietrzenie. Oprócz dokładnego osuszenia zawilgoconych elementów, czasami aby usunąć zapach wilgoci, najlepszym rozwiązaniem może być ozonowanie, wykonane w profesjonalnym warsztacie zajmującym się klimatyzacjami samochodowymi.

 

Stan techniczny kampera lub przyczepy

Przed kolejnym sezonem wnikliwej kontroli należy poddać wszystkie układy i elementy, które decydują o bezpiecznej jeździe i korzystaniu z pojazdu. Są to w szczególności:

  • układ hamulcowy – poziom i czystość płynów, zużycie hamulców
  • układ elektryczny – tutaj w szczególności skuteczność ładowania akumulatorów i ich żywotność (w okresie zimowym warto raz na jakiś czas włączyć pojazd lub podładowywać akumulatory z zewnętrznego źródła), warto też sprawdzić, czy kablom nie grozi przetarcie.
  • szczelność instalacji gazowej – tutaj podobnie jak w przypadku instalacji elektrycznej, należy sprawdzić, czy przewody nie uległy przetarciu i są szczelne. Dodatkowo na przewodach gazowych, jak i na reduktorze znajdziemy zawsze rok produkcji. Po 10 latach eksploatacji powinno się je bezwzględnie wymienić.
  • szczelność i czystość instalacji wodnej, zwłaszcza jeśli kamper nie był garażowany i stał na mrozie,
  • ciśnienie w oponach (nawet jeśli zdejmujecie koła na okres zimowego postoju, warto udać się do warsztatu wulkanizacyjnego, aby uzupełnić ciśnienie. Zbyt niskie to nie tylko ryzyko w trakcie jazdy, ale także podwyższone koszty eksploatacji. Pamiętajmy także, aby nie używać opon, które mają więcej niż 10 lat – ryzyko ich uszkodzenia w trakcie jazdy jest ogromne.
  • W przyczepie kempingowej należy sprawdzić zaczep holowniczy. W starszych modelach przyczep może pojawić się konieczność przesmarowania ruchomych części, w nowych należy bezwzględnie przestrzegać wskazań instrukcji obsługi – tutaj niekiedy środki smarne mogą okazać się wręcz szkodliwe.
  • Układ oświetlenia – poza samymi reflektorami, w przypadku przyczepy warto sprawdzić wtyk przyczepy, jak i gniazdo na haku holowniczym. Czasami trzeba je potraktować preparatem ułatwiającym przepływ prądu.
  • Wyposażenie – upewnij się, czy działa lodówka, kuchenka, baterie w kranie i w łazience – lepiej przekonać się o tym pod własnym domem na jakiś czas przed wyjazdem niż na pierwszym wiosennym biwaku.
  • Akcesoria – upewnij się, że wszystkie akcesoria niezbędne w trakcie biwakowania są w dobrym stanie i nadają się do bezpiecznego użytkowania. Oprócz sprawnego pojazdu, to często właśnie detale mogą decydować ostatecznie o komforcie biwakowania i dobrych wspomnieniach przywiezionych z wyprawy.

 

Kontrolę wszystkich powyższych elementów możesz wykonać także w naszym serwisie. Umów się na wiosenny przegląd pod adresem mailowym biuro@campandtrailer.pl lub telefonicznie 696 09 19 29. 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl