+ 48 91 886 18 88 | +48 696 09 19 29 | biuro@campandtrailer.pl
Przygotuj kampera do zimy - jesienny przegląd pojazdu
Przygotuj kampera do zimy - jesienny przegląd pojazdu

Samochód rekreacyjny, tak samo jako każdy inny pojazd, trzeba poddać jesienią gruntownemu przeglądowi. Dzięki niemu będziesz miał pewność, że będzie w pełni sprawny w kolejnym sezonie. 

Kampery i przyczepy najintensywniej eksploatowane są latem, podczas wakacyjnych wyjazdów zarówno po kraju, jak i po całym świecie. Po zakończeniu sezonu należy przygotować je do zimowania. O czym należy pamiętać?

Sprawdź płyny i części eksploatacyjne – to podstawa powakacyjnego przeglądu. Dlatego koniecznie należy wymienić olej silnikowy wraz z filtrem, sprawdzić płyn chłodniczy, a także filtr powietrza i filtr kabinowy, zwłaszcza jeśli auto posiada klimatyzację. Z uwagi na duży ciężar kampera, szybszemu zużyciu ulegają klocki hamulcowe i tarcze – to kolejne elementy wymagające sprawdzenia po sezonie. Jeśli są zużyte, konieczna jest wymiana, bo to od nich w dużej mierze zależy bezpieczeństwo podróżujących kamperem. Ocenie należy także poddać opony – jeżeli są zużyte lub po prostu stare, nie wolno na nich oszczędzać. W przypadku planowanego zimowego wypadu w góry, konieczne będą opony zimowe i łańcuchy do jazdy po śniegu.

Posezonowy przegląd powinien objąć także część mieszkalną. Z instalacji w kuchni, łazience i toalecie należy  spuścić zarówno brudną, jak i czystą wodę. Do garażu powinny powędrować butle gazowe i kartusze, aby nie narażać ich na duże spadki temperatury. Jeśli kamper lub przyczepa posiada sprzęty elektroniczne, musimy pamiętać, że one nie lubią wilgoci. Zatem jeśli jest możliwość demontażu telewizora czy radia, należy to uczynić.

Elementem, o który koniecznie musimy zadbać na jesień jest akumulator spoczynkowy. Wyjęty i przechowywany w ciepłym pomieszczeniu, będzie miał o wiele większą żywotność. Akumulator rozruchowy powinien natomiast być zimą uruchamiany regularnie, przynajmniej co 2 tygodnie. Jeśli masz możliwość przejechania choć kilku kilometrów, warto to zrobić.

Jeśli nie będziemy mieli możliwości garażowania, dobrym rozwiązaniem są specjalne pokrowce, które ograniczą wpływ deszczu, śniegu i mrozu. Dobrze zabezpieczony kamper z pewnością posłuży w kolejnych sezonach, a te kilka prostych czynności może uchronić nas przed dodatkowymi wydatkami na początku kolejnego sezonu.

 

Czytaj też: 

Przegląd kampera po zimie

Przegląd instalacji gazowej w kamperze

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl