+ 48 91 886 18 88 | +48 696 09 19 29 | biuro@campandtrailer.pl
Kamper czy przyczepa - oto jest pytanie
Kamper czy przyczepa - oto jest pytanie

Zaraz na początku wielkiej przygody, która zwie się caravaningiem, każdy początkujący trafia na ważną kwestię do rozstrzygnięcia: Przyczepa czy kamper? Decyzja jest tym trudniejsza, że powinniśmy ją podjąć sami, według własnych preferencji. Dlaczego nie możemy zdać się do końca na specjalistów od caravaningu? Ponieważ wybór między przyczepą kempingową a kamperem zależy od indywidualnego stylu podróżowania - od tego, czego potrzebujemy i oczekujemy.

Najlepiej różnicę między przyczepą a kamperem definiują ich niemieckie nazwy: Wohnwagen i Reisemobil. Cząstka w niemieckim tłumaczeniu słowa kamper jednoznacznie określa jego przeznaczenie: "-mobil" (ruchomy, mobilny) lub "Reise" (podróżować) - do przemieszczania się, podróżowania. Natomiast cząstka "Wohn-" w niemieckim "przyczepa kempingowa" oznacza: mieszkać, zamieszkiwać.

Tym samym, jeżeli ktoś planuje pojechać nad Morze Śródziemne na 2-3 tygodnie i tam spędzić urlop na łonie natury w jednym miejscu, to idealnym rozwiązaniem jest z pewnością przyczepa kempingowa. Natomiast jeśli ktoś woli pozwiedzać urokliwe norweskie fiordy, pojeździć po pięknych alpejskich dolinach albo powłóczyć się po słonecznej Portugalii, to bezapelacyjnie lepszym rozwiązaniem będzie kamper.

Główne zalety kampera:

większa elastyczność i niezależność, szczególnie ważna przy podróżach z dziećmi; nie musisz szukać miejsca na kempingach, żeby przenocować, mając kampera wystarczy że znajdziesz bezpieczny postój i już; z przestrzeni w kamperze można korzystać również podczas jazdy; kamperem wjedziemy na niektóre górskie szlaki nawet zimą (na pewne z nich z przyczepą wjazd jest w ogóle zabroniony); łatwiejszy do prowadzenia i manewrowania; bardziej mobilny, możemy się szybciej przemieszczać niż przyczepą (do 3,5 t nie ma specjalnych obostrzeń); możemy zabrać łódź, quada, motor na przyczepie; kamper to także mniejsze opłaty na kempingu czy promie, pod warunkiem, że jego długość nie przekracza 6 m; do prowadzenia większości kamperów wystarczy kat. B.

Główne zalety przyczepy kempingowej:

zakup przyczepy to mniejszy wydatek, wygodniejsza, zazwyczaj mają większą powierzchnię użytkową; niższe koszty eksploatacji od kamperów (niższe OC, tańsze przeglądy); po przybyciu na miejsce, przyczepę można zostawić i kontynuować zwiedzanie samochodem osobowym; przyczepę można zostawić na dłużej bez konieczności jej uruchamiania; W caravaningu najważniejsze jest to, że każdy wybiera swoją drogę, nie tylko w podróży, ale także w rodzaju pojazdu na który się decyduje, bo caravaning to wolność w każdym aspekcie.

 

Sprawdź kampery Adria i LMC dostępne w naszej ofercie

Sprawdź przyczepy kempingowe Adria i LMC w naszej ofercie

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl