+ 48 91 886 18 88 | +48 696 09 19 29 | biuro@campandtrailer.pl
Holowanie przyczepy – jaka kategoria prawa jazdy?
Holowanie przyczepy – jaka kategoria prawa jazdy?

Jaki typ przyczepy możesz przewieźć z posiadaną kategorią prawa jazdy? Jaki ciężki może być załadunek? Przeczytaj, zanim kupisz lub wypożyczysz przyczepę.

Kwestia koniecznych uprawnień do holowania przyczep towarowych oraz kempingowych to jedno z zagadnień, które budzi na co dzień wiele wątpliwości kupujących i wynajmujących. Poniżej wyjaśniamy, do holowania jakich przyczep wystarczy kategoria B oraz dla jakich przyczep potrzebne są wyższe uprawnienia.

Kategoria B

Posiadając tę najpopularniejszą z kategorii prawa jazdy możesz prowadzić auto o dopuszczalnej masie całkowitej do 3500 kg. Także z tą kategorią możesz holować przyczepę lekką, czyli o dopuszczalnej masie całkowitej do 750 kg. W praktyce znaczy to, że do auta o dmc można podłączyć lekką przyczepę, a zespół pojazdów może mieć łączną dmc nawet 4250 kg. Jeśli przyczepa towarowa ma dopuszczalną masę całkowitą powyżej 750 kg, aby móc ją holować z kategorią B, musimy pamiętać, żeby dmc obu pojazdów (auta i przyczepy) nie przekroczyła 3500 kg.

Kategoria B96

Od kilku lat mamy możliwość zwiększenia swoich uprawnień do holowania przyczep dzięki kategorii B96. Pozwala ona kierować zespołem pojazdów o masie do 4250 kg bez względu na masę przyczepy, czyli może to być także przyczepa o dmc powyżej 750 kg. Musimy jednak spełnić wymóg, aby auto holujące miało masę o 33% większą niż przyczepa. Aby zdobyć takie uprawnienie nie trzeba przechodzić żadnych kursów szkolących, a zdać sam egzamin (przypomina egzamin na kategorie B+E).   

Kategoria B+E

Z tą kategorią możemy kierować autem o dmc do 3500 kg i holować przyczepę do 3500 kg.

 

Jak przyczepę uciągnie Twój samochód?

Maksymalny uciąg naszego pojazdu sprawdzamy w jednej z dwóch rubryk dowodu rejestracyjnego, Rubryka Q1 oznacza dopuszczalną masę przyczepy hamowanej (hamulec musi być uruchamiany z pozycji kierowcy, czyli hamulec najazdowy nie spełnia tego wymogu), a w polu Q2 przyczepu niehamowanej. Dla przyczep z hamulcem najazdowym wyliczenie dopuszczalnej masy przyczepy oblicza się natomiast następująco: bierzemy dopuszczalną masę całkowitą pojazdu (z pozycji F1 w dowodzie rejestracyjnym), dzielimy ją przez 1,33. Wynik który otrzymujemy, określa dopuszczalną masę całkowitą przyczepy z hamulcem najazdowym, którą możemy holować naszym pojazdem. 

 

Sprawdź, co powinieneś wiedzieć wypożyczając przyczepę

 

Holowanie przyczepy - jaka kategoria prawa jazdy

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl